24 lipca, po blisko 500 latach nieobecności, zostanie wskrzeszone w naszej archidiecezji Bractwo św. Jakuba Apostoła,

jako prywatnego stowarzyszenia wiernych. W dekrecie powołującym bractwo przy kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku arcybiskup Tadeusz Wojda napisał: „Ufam, że działanie powołanego Bractwa ożywi kult św. Jakuba Apostoła zwłaszcza na odcinku Drogi Północnopolskiej szlaku Via Baltica, która prowadzi przez obszar archidiecezji gdańskiej. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że orędownictwo św. Jakuba Apostoła przyczyni się do gorliwszej praktyki podejmowania trudu pątniczego oraz pogłębiania namysłu nad wartością i pięknem ludzkiej pielgrzymki wiary przez życie do świętości”.

Uroczyste powołanie Bractwa św. Jakuba Apostoła będzie miało miejsce w niedzielę, 24 lipca podczas Mszy Świętej o godz. 11.30 w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Natomiast instalacja bractwa nastąpi 25 lipca w liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła podczas Mszy Świętej odpustowej w kościele rektorskim ojców kapucynów w Gdańsku.

 Celem bractwa będzie podejmowanie działań zmierzających do:

 – powstania, odtworzenia oraz czuwania nad drogami pielgrzymkowymi do św. Jakuba z Composteli położonymi na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, a szczególnie na terenie województwa pomorskiego;

 – opieka nad pielgrzymami, którzy wędrują Camino de Santiago na obszarze Pomorskiej Drogi św. Jakuba Apostoła;

 – wspierania dzieł związanych z realizacją chrześcijańskiego ducha Camino de Santiago, uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych związanych z kultem św. Jakuba Apostoła w parafii św. Jakuba Apostoła w Gdańsku.

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry