Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów pod wspólnym tytułem: Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wydarzenia muzyczne poprzedzone będą prelekcją poświęconą wybitnym postaciom duchownych. Referaty wygłoszą pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pierwszy z koncertów rozpocznie się 15 listopada 2020 o godzinie 19.00 w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku – Wrzeszczu. Kamil Rutecki przybliży postać i działania bł. Ks. Bronisława Komorowskiego na tle sytuacji Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Następne wydarzenie będzie miało miejsce 22 listopada o godzinie 17.00 w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Nowym Porcie, gdzie dr Tomasz Wojnowski opowie o służbie bł. Ks. Mariana Góreckiego wśród Polaków w Nowym Porcie.

Ostatni koncert odbędzie się 29 listopada godzina 16.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. Tu Przemysław Zachulski wygłosi referat o Bł. Ks. Franciszku Rogaczewskim i Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.

Postacie błogosławionych duchownych, którym będą poświęcone poszczególne wydarzenia miały ogromny wpływ na życie i funkcjonowanie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk. To dzięki ich energii powstawały nowe parafie, inicjowane były budowy nowych kościołów. Każdy z nich angażował się w działalność stowarzyszeń religijnych oraz świeckich, które skupiały wokół siebie Polaków, w tym duże grono młodzieży. Mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan do mniejszości polskiej, część ze wspominanych duchownych była aktywna społecznie i politycznie, jak choćby bł. Ks. Bronisław Komorowski, sprawujący mandat radnego gdańskiego, przejściowo zasiadający także w sejmie gdańskim – Volkstagu. Za swoją patriotyczną postawę zostali 1 września 1939 r. aresztowani przez Niemców i wywiezieni do obozu Stutthof, gdzie jako osoby duchowne byli szykanowani i wykorzystywani do najcięższych prac. Za przywiązanie do polskości i niezłomną postawę zapłacili swoim życiem.

W programie koncertów znajdziemy pieśni z cyklu Piaśnicki Lament oraz Pieśni opisujące męczeństwo wymienionych błogosławionych Językiem sztuki muzycy chcą oddać cześć pamięci tym, którzy ginęli za wolną Polskę. Poniższe utwory wykona zespół Folk Acoustic – grupa profesjonalnych, pełnych pasji, a także nagradzanych muzyków, również na scenie międzynarodowej:

Tren do słów Henryka Józefczyka,

Wrzosy do słów Franciszka Fenikowskiego,

W Lesie koło Piaśnicy do słów Witolda Zechentera,

Piaśnicki Las słowa Mirosław Odyniecki,

Piaśnicki Epilog słowa Henryk Józefczyk,

oraz Westerplatte, Carillon, Motorniczy Boga do słów Joanny Ryszowskiej

 

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry