Kwadrans w cieniu św. Jakuba Apostoła w archikatedrze oliwskiej. Ogłoszenie dekretu o odpustach.

W niedzielę 27 grudnia 2020 roku w parafii archikatedralnej celebrowana była Msza św. „Jakubowa” o godz. 11:30 w intencji pielgrzymów „Camino de Santiago”. Po niej odbył się – w ramach akcji „Kwadrans w cieniu świętego Jakuba Apostoła” - krótki koncert organowy muzyki hiszpańskiej w wykonaniu pana Patryka Podwojskiego.

Tego dnia został także odczytany przez ks. Adama Jeszkę, kapelana „Pomorskiej Drogi św. Jakuba”, dekret Penitencjarii Apostolskiej dotyczący uzyskiwania odpustów. W archidiecezji gdańskiej świątyniami, w których będzie można uzyskać odpust zupełny w Roku Świętym Compostelańskim będą: kościół rektorski Ojców Kapucynów pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku (ul. Łagiewniki 63), Kościół św. Jakuba Apostoła w Gdańsku-Oliwie (ul. Cystersów) oraz Kościół św. Jakuba Apostoła w Kłodawie Gdańskiej.

Ponadto kościoły te – razem z kaplicą ze wspaniałym gotyckim freskiem św. Jakuba Apostoła w bazylice mariackiej w Gdańsku - zostały ogłoszone przez ks. biskupa Jacka Jezierskiego, administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej, „kościołami stacyjnymi”, związanymi historycznie i kulturowo z osobą św. Jakuba Apostoła.

Uroczyste rozpoczęcie Roku świętego Jakuba Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela

W czwartek 31 grudnia 2020 roku o godz.  16:30 w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii rozpocznie się uroczysta inauguracja Roku św. Jakuba Apostoła. Ostatni Rok Jubileuszowy był obchodzony w Kościele katolickim w 2010 roku, kolejny będzie miał miejsce w 2027. Rok św. Jakuba Apostoła zostaje ogłoszony, gdy wspomnienie liturgiczne Świętego wypada w niedzielę 25 lipca.

Ksiądz arcybiskup Julián Barrio Barrio, uderzając trzykrotnie ceremonialnym młotkiem, uroczyście otworzy Święte Drzwi, zwane Drzwiami Przebaczenia – „Puerta del Perdón”, inaugurując w ten sposób 120 Rok św. Jakuba – „Año Jacobeo”. Po raz pierwszy Rok świętego Jakuba Apostoła został ogłoszony w 1126 roku przez papieża Kaliksta II.

Następnie zostanie odprawiona uroczysta Msza św., po której będzie można podziwiać największą na świecie kadzielnicę („batafumeiro”), znajdującą się w katedrze w Santiago de Compostela. Mierzy 160 cm wysokości i waży ok. 60 kg. Do jej rozpalenia potrzeba ok. 40 kg węgla drzewnego i kadzidła.

Link do bezpośredniej transmisji inauguracji Roku św. Jakuba Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela, 31 grudnia 2020 roku, godz. 16:30:

https://www.youtube.com/watch?v=CMPkNRdbrAs&list=UUz46p3cffUXUSGUtcnw_Ouw&index=1

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Adam Jeszka
Kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry