Ja sam również nie pomijałem okazji, by zachęcać do częstego odmawiania różańca. Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym (...) Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy(...)”.

Jan Paweł II

Zasadniczym zadaniem Żywego Różańca jest modlitwa w intencji Kościoła. Modlitwa różańcowa jest również  modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności; jest modlitwą za wszystkich ludzi, żywych i umarłych. Wszystkie najbardziej palące, trudne sprawy, nasze problemy, prośby i podziękowania polecamy Bogu, za wstawiennictwem Maryi, odmawiając Różaniec. Jezus mówił do Apostołów „ Nie wyście  Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem…”(J 15,16a)Pewnie te same słowa powiedziałby członkom Żywego Różańca. Zostaliśmy wybrani i mamy misję do spełnienia.

Żywy Różaniec składa się z żywych Róż. Każda Róża ma 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca ( 1 tajemnicę), połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec czyli 20 tajemnic. Co miesiąc , w pierwszą niedzielę miesiąca spotykamy się w kościele i wymieniamy tajemnicę, każdy członek ŻR  u zelatora w swojej przynależnej Róży. Wstąpienie do Żywego Różańca oznacza wejście ze swoją modlitwą do wspólnoty.

Zachęcamy wszystkich,  którzy modlą się na różańcu, aby poszerzyli szeregi Wspólnoty ŻR w naszej parafii. Pomóżcie w systematycznej modlitwie różańcowej. To tylko jedna cząstka dziennie, która nie wymaga poświęcenia dużego czasu. Możemy ją odmawiać w każdej wolnej chwili, jadąc do pracy, szkoły, z wizytą do rodziny. Szczególnie zachęcamy ludzi młodych, stojących u progu ważnych decyzji życiowych. My, członkowie ŻR, z własnego doświadczenia wiemy, ilu, poprzez codzienną  modlitwę  do Maryi, doznaliśmy  łask Bożych, zostały wysłuchane nasze prośby i błagania. Chętne osoby mogą zgłaszać  się do biura parafialnego, zelatorów poszczególnych Róż albo u znajomych osób należących do wspólnoty ŻR. Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego po spełnieniu wymaganych do tego warunków.  Są one opisane w punkcie „ Łaski i Odpusty”

Małgorzata Tomsza
Moderatorka Wspólnoty Żywego Różańca

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry