1. Dzisiejsza V Niedziela Wielkiego Postu - dawniej była I Niedzielą Męki Pańskiej (Pasyjną) i rozpoczynała ostatni okres przed Wielkanocą. W kościele pozostał zwyczaj zasłaniania Postaci Pana Jezusa na Krzyżu.
 2. Przypominamy o udzielonej dyspensie Metropolity Gdańskiego od obowiązku uczestnictwa
  w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. Osoby, które z niej korzystają, prosimy o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętych w środkach społecznego przekazu. Zachęcamy do Komunii duchowej, podając porady jak dobrze przeżyć Mszę Świętą on-line (szczegóły na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii).
 3. Msze Święte w niedzielę, od godz. 800 , w razie potrzeby, będą odprawiane równolegle w kościele i w kaplicy, ale do 5 osób w każdej lokalizacji. Obwiązuje przynajmniej 1,5 metra dystansu między uczestnikami liturgii (dotyczy to także adoracji Najświętszego Sakramentu jak i oczekiwania na spowiedź). Transmisję z naszego kościoła Mszy św. 930 1100 i 1230 oraz o 1800, adoracji Najświętszego Sakramentu i różańca znajdziemy na kanale YouTube (link na stronie parafialnej).
 4. Spowiedź wielkanocną można odłożyć na czas po ustaniu pandemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakramentu pokuty po zakończeniu stanu epidemii. Pomimo pandemii jesteśmy w stanie wyspowiadać 40 osób dziennie i udzielić im Komunii Świętej, a w miarę potrzeb nawet i więcej. Na konkretną datę i godzinę można umówić się pod specjalnym telefonem, czynnym od poniedziałku do soboty w godzinach 9-16 oraz 22-23. Każdy otrzyma swoje 10 minut na Spowiedź i Komunię Świętą w Domu Parafialnym. W tej sposób można również zgłaszać dodatkowe wizyty kapłanów u chorych, rezerwację miejsc na Mszy św. dla Ofiarodawców oraz zapisy na wieczorną adorację. Numer telefonu specjalnego: 601 193 418
 5. W przyszłą niedzielę, w Niedzielę Palmową, rozpoczyna się Wielki Tydzień. Nie będzie jednak procesji z palmami.
 6. Kapłani odwiedzą chorych oraz osoby starsze z sakramentami świętymi przed świętami wielkanocnymi w sobotę 4 kwietnia br. Chorzy, których kapłani odwiedzają co miesiąc, o wizycie wcześniej będą powiadomieni telefonicznie.
 7. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego w Archidiecezji Gdańskiej, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i Stolicą Apostolską oraz z wytycznymi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, będą sprawowane bez udziału ludu.
 8. Zelatorów Róż Żywego Różańca prosimy o przekazanie telefoniczne informacji członkom swoich Róż o zmianie tajemnic od niedzieli 5 kwietnia.
 9. Zachęcamy do przekazywania 1% podatku za 2019 r. na rzecz Stowarzyszenia „Bratniej Pomocy” Bł. Ks. Bronisława Komorowskiego. KRS Stowarzyszenia Nr 0000047143
 10. Do odwołania, kawiarenka w Klubie Fides będzie nieczynna. Także do biura parafialnego prosimy przychodzić tylko w sprawach pogrzebowych i bardzo ważnych.
 11. Ostatnio odeszli do wieczności:
  † Dariusz Korpalski, l. 89,
  † Zina Łopion, l. 97.
  Wieczny odpoczynek…

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry