Słowo wstępne o Domowym Kościele

Domowy Kościół jest jedynym ruchem małżeńsko - rodzinnym w Kościele, skupiającym osoby świeckie, działającym w ramach ruchu Światło - Życie, wywodzącym się z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce.

DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło - Życie i wywodzącego się z Francji Equipes Notre-Dame (END). DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli na dążenie do bycia bliżej z Bogiem w jedności ze współmałżonkiem. Chce on pomóc małżeństwom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

DK jako propozycja formacji dla małżeństw w ramach Ruchu Światło Życie powstał z inicjatywy ks. Franciszka Blachnickiego (1921 – 1987) bliskiego przyjaciela naszego papieża Jana Pawła II. DK dąży do odnowy małżeństwa. Główną patronką DK jak też całego Ruchu Światło - Życie jest Niepokalana Matka Kościoła.

Co to jest Krąg Rodzin?

Członkami DK są pary małżeńskie połączone sakramentem małżeństwa, które wspólnie angażują się w proponowaną im formację. Każdy Krąg składa się z 4 - 6 par małżeńskich. Nie ma tu znaczenia ani wykształcenie, wiek, czy też staż małżeński. Niejednokrotnie różnimy się bardzo – a to z racji wykonywanego zawodu, pokolenia, czy też charakteru lub poglądów. W Kręgu znajdzie się miejsce dla wszystkich chętnych małżeństw. Taka różnorodność bardzo ubogaca nasze działania oraz pozwala znaleźć wspólną drogą do Boga.
Ważnym uczestnikiem Kręgu jest ks. Moderator – kapłan, który reprezentuje urząd Kościoła, będący duchowym doradcą małżeństw. Pracą Kręgu kieruje jedno z małżeństw (para animatorska) planując i czuwając nad jego przebiegiem.
Spotkanie Kręgu odbywa się jeden raz w miesiącu - każdorazowo u innego małżeństwa. Spotkanie takie nie powinno trwać dłużej niż 3 godziny.

Składa się ono z następujących części:

  • Dzielenie się życiem (wydarzeniami, radościami i smutkami) podczas symbolicznego posiłku (kawa, herbata skromne ciasto)
  • modlitwy – dzielenie się Ewangelią oraz wspólnej modlitwy
  • formacji – omówienie nowego tematu

W czasie wakacyjnym spotykamy się na wyjazdach oazowych. Terminy i czas ich trwania są różne, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Niezaprzeczalnym atutem takich letnich rekolekcji jest fakt, iż są one organizowane w różnych pięknych zakątkach naszego kraju. Taki wyjazd wraz z całą rodziną to prawdziwy wypoczynek nie tylko dla naszych organizmów ale też dusz. Poza tym nasze dzieci widząc nas podczas wspólnych zabaw mają wspaniały przykład dobrego wychowania. Uczestnicy OAZ zawsze powtarzają podobne stwierdzenie: „wypocząłem zdecydowanie lepiej niż na urlopie”.

Co zyskujemy będąc członkami DK?

  • poznajemy Pismo Św. i naukę Kościoła – więcej rozumiemy z tego, co się dzieje w Kościele poznając np. liturgię - wtedy znacznie czytelniejsze stają się dla nas Msze Św.
  • obejmujemy wspólną modlitwą troski dnia codziennego
  • grono wspaniałych przyjaciół, na których zawsze można liczyć w każdym momencie
  • przede wszystkim zaczynamy rozumieć i pojmować Życie i Krzyż, który każdy z nas niesie - wtedy odpowiedzi na pytania „dlaczego? po co? czemu?” są już łatwiejsze...

Wspólnota Domowego Kościoła w naszej parafii

Aktualnie przy naszej parafii istnieją dwa kręgi DK. Myślimy, że już wkrótce powstaną kolejne. Naszymi moderatorami są  ks. Łukasz Grelewicz i ks. Wojciech Szornak. Czekamy na wszystkie chętne małżeństwa. Zapraszamy Was na comiesięczną Mszę Św., która jest przygotowywana przez naszą wspólnotę w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12:30. W tym dniu po Mszy Św. zawsze spotykamy się w klubie FIDES - gdzie oczywiście i Wy również będziecie naszymi miłymi gośćmi.

Ponadto wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt:

Parafia Św. Stanisława BM

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Strony internetowe Ruchu:

Ruch Światło Życie Archidiecezji Gdańskiej

Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie

Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika | 80-444 Gdańsk - Wrzeszcz | stanislawbiskup.pl

Powrót do góry